Kollégiumi nevelés

A kollégiumi nevelés

A kollégiumi nevelés célja a tanulók szocializációjának, kiegyensúlyozott és egészséges fejlődésének, tanulásának, sikeres életpályára való felkészítésének segítése, személyiségének fejlesztése, kibontakoztatása a bentlakásos intézmény sajátos eszközeinek és módszereinek felhasználásával.

Céljaink megvalósítása:

- világos, egyértelmű norma-és értékrendszer kialakítása az életkori sajátságok figyelembevételével

- a kollégium családpótló szerepének hangsúlyozása, a szülővel és iskolával való szoros kapcsolattartás segítségével

- az egészséges életvitel és ellátás feltételeinek megteremtése

- a diákok kezdeményező szerepének támogatása saját kollégiumi életük alakításában, szervezésében

- a szokás-és hagyományrendszer erősítése a közösségi tevékenységben

-  tanárok és a diákok közötti közvetlen, bizalmi kapcsolaton alapuló együttműködés

-  az egyéni kötelesség-és felelősségvállalás jelentőségének növelése

- nyugodt tanulási körülmények és tanári segítség biztosítása mindenki számára

- a művelődés, az ismeretszerzés feltételeinek minél szélesebb körű biztosítása

- személyes igények figyelembevétele, differenciálás lehetőség szerint

- a szabadidő kulturált eltöltésének lehetővé tétele, változatos, többféle igénynek megfelelő programok

A kollégiumi nevelés feladatai:

A tanulási kultúra fejlesztése

Az eredményes és hatékony ismeretszerzés. A megismerési és gondolkodási képességek fejlesztése érdekében a kollégium lehetőséget biztosít arra, hogy a tanulók megismerjék és elsajátítsák a helyes tanulási módszereket.

Felzárkóztatás, a tehetségek kiválasztása és gondozása, a pályaorientáció segítése

A kollégium valamennyi tanulója számára lehetővé teszi az egyes szakmák, hivatások megismerését, segíti a pályaválasztást, illetve a választott életpályára való felkészülést.

A közösségi értékrend és normarendszer fejlesztése

A kollégium –mint közösségi helyszín- a nevelési folyamat során hangsúlyt helyez a pozitív közösségi szokások és minták közvetítésére, a szociális készségek (empátia, tolerancia, kooperáció, konfliktuskezelés, kommunikációs és vitakultúra, szervezőkészség) fejlesztésére.

A kollégium feladata is a családi életre (a családtagi szerepekre, a párkapcsolatok kulturált kialakítására, a takarékos és ésszerű gazdálkodásra stb.) nevelés.

Az egészséges és kulturált életmódra nevelés

A testi és mentális képességek folyamatos megőrzéséhez és fejlesztéséhez szükséges a megfelelő életritmus kialakítása, az egészséges és kulturált étkezés, öltözködés, tisztálkodás, testápolás, a rendszeretet belső igénnyé válása, az ehhez kapcsolódó szokásrendszer megalapozása.

A kollégium minden részletében otthonos, kulturált, esztétikus közegként működik, ahol a tanulók jól érzik magukat, és ami egyben fejleszti ízlésüket, igényességüket.

A kollégium környezettudatos magatartásra neveli a tanulókat, hogy érzékennyé váljanak környezetük állapota iránt, életvitelükbe beépüljön a környezetkímélő magatartás egyéni és közösségi szinten egyaránt.

Az önismeret fejlesztése, a korszerű világkép kialakulásának segítése

A kollégiumon belüli kapcsolat-és tevékenységrendszer szervezése, ismeretek nyújtása, azaz a nevelés elősegíti, hogy kialakuljanak az önismeret gazdag és szilárd elméleti, tapasztalati alapjai: természeti és társadalmi ismeretek bővítésével, művészeti élményekkel támogatja a világban való tájékozódás, a személyes és szociális azonosságtudat fejlődését.

P dec. 22
Karácsonyi ünnepség,szünet előtti utolsó tanítási nap
Szo dec. 23
V dec. 24