Üdvözöljük iskolánk weboldalán!
A kollégiumi nevelés célja a tanulók szocializációjának, kiegyensúlyozott és egészséges fejlődésének, tanulásának, sikeres életpályára való felkészítésének segítése, személyiségének fejlesztése, kibontakoztatása a bentlakásos intézmény sajátos eszközeinek és módszereinek felhasználásával.
Céljaink megvalósítása:
- világos, egyértelmű norma-és értékrendszer kialakítása az életkori sajátságok figyelembevételével
- a kollégium családpótló szerepének hangsúlyozása, a szülővel és iskolával való szoros kapcsolattartás segítségével
- az egészséges életvitel és ellátás feltételeinek megteremtése
- a diákok kezdeményező szerepének támogatása saját kollégiumi életük alakításában, szervezésében
- a szokás-és hagyományrendszer erősítése a közösségi tevékenységben
- tanárok és a diákok közötti közvetlen, bizalmi kapcsolaton alapuló együttműködés
- az egyéni kötelesség-és felelősségvállalás jelentőségének növelése
- nyugodt tanulási körülmények és tanári segítség biztosítása mindenki számára
- a művelődés, az ismeretszerzés feltételeinek minél szélesebb körű biztosítása
- személyes igények figyelembevétele, differenciálás lehetőség szerint
- a szabadidő kulturált eltöltésének lehetővé tétele, változatos, többféle igénynek megfelelő programok
A kollégiumi nevelés feladatai:
A tanulási kultúra fejlesztése
Az eredményes és hatékony ismeretszerzés. A megismerési és gondolkodási képességek fejlesztése érdekében a kollégium lehetőséget biztosít arra, hogy a tanulók megismerjék és elsajátítsák a helyes tanulási módszereket.
Felzárkóztatás, a tehetségek kiválasztása és gondozása, a pályaorientáció segítése
A kollégium valamennyi tanulója számára lehetővé teszi az egyes szakmák, hivatások megismerését, segíti a pályaválasztást, illetve a választott életpályára való felkészülést.
A közösségi értékrend és normarendszer fejlesztése
A kollégium mint közösségi helyszín- a nevelési folyamat során hangsúlyt helyez a pozitív közösségi szokások és minták közvetítésére, a szociális készségek (empátia, tolerancia, kooperáció, konfliktuskezelés, kommunikációs és vitakultúra, szervezőkészség) fejlesztésére.
A kollégium feladata is a családi életre (a családtagi szerepekre, a párkapcsolatok kulturált kialakítására, a takarékos és ésszerű gazdálkodásra stb.) nevelés.
Az egészséges és kulturált életmódra nevelés
A testi és mentális képességek folyamatos megőrzéséhez és fejlesztéséhez szükséges a megfelelő életritmus kialakítása, az egészséges és kulturált étkezés, öltözködés, tisztálkodás, testápolás, a rendszeretet belső igénnyé válása, az ehhez kapcsolódó szokásrendszer megalapozása.
A kollégium minden részletében otthonos, kulturált, esztétikus közegként működik, ahol a tanulók jól érzik magukat, és ami egyben fejleszti ízlésüket, igényességüket.
A kollégium környezettudatos magatartásra neveli a tanulókat, hogy érzékennyé váljanak környezetük állapota iránt, életvitelükbe beépüljön a környezetkímélő magatartás egyéni és közösségi szinten egyaránt.
Az önismeret fejlesztése, a korszerű világkép kialakulásának segítése
A kollégiumon belüli kapcsolat-és tevékenységrendszer szervezése, ismeretek nyújtása, azaz a nevelés elősegíti, hogy kialakuljanak az önismeret gazdag és szilárd elméleti, tapasztalati alapjai: természeti és társadalmi ismeretek bővítésével, művészeti élményekkel támogatja a világban való tájékozódás, a személyes és szociális azonosságtudat fejlődését.